Czy mężczyźni powinni stosować kosmetyki?

Dla wielu mężczyzn kwestia pielęgnacji ciała wciąż stanowi temat tabu, będąc mylnie traktowana jako nieprzystająca mężczyźnie. W rzeczywistości całe ciało mężczyzny wymaga regularnej pielęgnacji na co dzień. Skóra mężczyzny różni się od kobiecej – jest grubsza oraz obdarzona bujniejszym owłosieniem i większą ilością gruczołów łojowych. W praktyce oznacza to konieczność jej dokładnego oczyszczania i nawilżania. Z użyciem jakich kosmetyków można zrealizować takie założenia pielęgnacyjne?

Mężczyźni powinni używać wyłącznie kosmetyków dedykowanych panom. Po pierwsze – mają one odpowiednią nutę zapachową, mniej słodką i intensywną niż kobiece kosmetyki. Po drugie – wspomniane różnice w budowie skóry mężczyzny i kobiety narzucają konieczność stosowania innych kosmetyków. O rosnącej świadomości na temat męskiej pielęgnacji najlepiej świadczy coraz bogatsza oferta kosmetyków dla mężczyzn. Nie bez powodu drogeryjne półki coraz częściej uginają się pod ciężarem preparatów dla panów. Ale bez obawy – nie jest potrzebny arsenał kosmetyków, by zadbać kompleksowo o całe ciało. Wystarczy kilka bazowych produktów, które zadbają o włosy oraz skórę twarzy i ciała. Taka pielęgnacja podyktowana jest względami estetycznymi i higienicznymi, ma także na celu zapobieganie rozwojowi niektórych uciążliwych dolegliwości, np. trądziku czy łupieżu.

Nowoczesny mężczyzna nie powinien wstydzić się dbania o ciało – nie odbiera to nic jego męskości, wręcz przeciwnie. Wystarczy spojrzeć na obiekty westchnień pań na całym świecie – bez względu na gusta i typ urody męskiego ideału, każdy z nich ma jedną cechę wspólną: estetyczny, zadbany wygląd. A do jego osiągnięcia wystarczy często kilka prostych, podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych:

– podstawowa dbałość o higienę osobistą, codzienny prysznic i mycie włosów
– odżywianie skóry twarzy po goleniu
– stosowanie kremu pielęgnacyjnego dostosowanego do indywidualnych wymagań skóry
– używanie kremu pod oczy, który doskonale odświeża i odmładza twarz, maskując zmęczenie.

Kosmetyki w Polsce

Polskie marki kosmetyków, które są niezwykle popularne i dobrze znane na świecie to m.in. Bielenda, Soraya, Eveline Cosmetics, Dermedic, Ideepharm, Bioliq, Delia Cosmetics czy Farmona.

Polska ma doskonałe laboratoria i świetnie wyszkolonych technologów.
  • Resibo – kosmetyki naturalne z ekowyzwaniem.
  • D’Alchemy – polskie kosmetyki naturalne do cery dojrzałej.
  • Orientana – kosmetyki inspirowane pielęgnacją azjatycką
  • Ajeden – polskie kosmetyki rodem z pól i łąk.
  • Mohani – kosmetyki z prostym składem.

W Polsce działa ponad 100 średnich i dużych oraz około 300 małych firm kosmetycznych. Oczywiście bardzo trudno jest przebić światowych gigantów, którzy zajmują się branżą od ponad 100 lat, ale Polakom mimo to udaje się osiągnąć niemały sukces na globalnym rynku.

Polska zajmowała szóstą pozycję w Europie, z rynkiem o wartości około 13,2 mld zł i wciąż dużym potencjałem do dalszego wzrostu.

Kosmetyki zazwyczaj kupujemy w drogeriach, które wskazało prawie 60% respondentów badania PAYBACK. Ankietowani wybierają je ze względu na konkurencyjne ceny i promocje (26%), a także szeroki asortyment (23%). Drugie miejsce na zakupowej mapie kosmetyków zajęły sklepy online, które wybiera już 20% konsumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *